Mora zgaga res biti “zgaga”?
Menim, da ni odrasle osebe, ki se še ni nikoli srečala s pekočim občutkom v žrelu in kislim spahovanjem. Če pa je, je ta res srečnež, več nas je takih, ki raje malo potrpimo in si kdaj pa kdaj privoščimo »razvado«, pa čeprav vemo, da nas bo kasneje peklo!
Zakaj nas muči zgaga?
Pogost vzrok za zgago je življenjski slog. Stres, naglica, prehrana – vse to lahko povzroči neravnotežje v našem želodcu. V številnih primerih je posledica zgaga. V normalnih fizioloških razmerah nastane v želodcu samo toliko želodčnega soka, kot je potrebno za prebavo. A žal se zgodi, da zaradi različnih dejavnikov ni vse tako nedolžno;
Agresivni dejavniki
- želodčna kislina
- pepsin – želodčni encim
- žolčne kisline
- bakterija Helicobacter pylori
- nesteroidna protivnetna zdravila
- alkohol
- kajenje
- nepravilna prehrana
Če so pri nas v velikih količinah lahko to vodi do bolezni kot so:
- prebavne motnje (dispepsija),
- gastroezofagealna refluksna bolezen (GERD),
- vnetje želodčne sluznice (gastritis),
- peptična razjeda (ulkus).
Dispepsija
Dispepsija je bolečina ali neugoden občutek v gornjem delu trebuha. Bolniki jo opisujejo kot občutek napetosti, polnosti ter pekoče bolečine.
Gastroezofagealna refluksna bolezen (GERD)
Je posledica čezmernega vračanja želodčne vsebine v požiralnik. Kaže se kot zgaga. Najznačilnejši znaki so pekoč občutek ali bolečina v žlički za prsnico ter regurgitacija-vračanje želodčne vsebine ali žolča v žrelo pri ležanju, pripogibanju in napenjanju. Najpogosteje se težave pojavljajo po jedi in ponoči, posebno, če zaužijemo obrok tik pred spanjem.
Gastritis
Je vnetje želodčne sluznice. Različne vrste gastritisa so posledica prej omenjenih agresivnih dejavnikov. Na splošno pa imajo ljudje z gastritisom prebavne težave in občutek nelagodja v zgornjem delu trebuha.
Peptična razjeda ali ulkus
Nastane zaradi razžiranja želodčne sluznice z želodčno kislino in s prebavnimi sokovi. Razjeda se pojavi na želodcu, še pogosteje pa na dvanajstniku. Značilni simptomi, ki spremljajo razjedo na dvanajstniku so pekoča bolečina, občutljivost, občutek praznine, in lakota. Bolečina se pogosto pojavi na prazen želodec in je omejena skoraj vedno tik pod prsnico. Težave izbruhnejo običajno spomladi in jeseni ter ob stresu.
Katera hrana povzroča zgago?
- kislo sadje in zelenjava (pomaranče, paradižnik, jabolka, paprika)
- čokolada
- žvečilni gumi
- pijače s kofeinom in gazirane pijače
- mastna hrana
- aroma mentola
- začinjena hrana
- čebula, česen in por
- jedi na paradižnikovi osnovi (omake, čili, pica …)
- alkoholne pijače
- orehi
Kako si lahko pomagamo?
Najboljše bi bilo če bi lahko odstranili vse dejavnike, ki povzročajo zgago. A žal to ni možno, zato nekaj nasvetov kako jo lahko ublažimo.
- Izogibajte se hrani in pijači, ki spodbujata izločanje kisline (kava, čaj, gazirane pijače, alkoholne pijače, mastne in začinjene jedi).
- Obroki hrane naj bodo bolj pogosti in manj obilni.
- Izogibajte se obrokom hrane neposredno pred spanjem.
- Priporočamo, da spite z višjim vzglavjem.
- Izogibajte se ležanju po obrokih hrane.
- Opustite kajenje.
- Oblačite se v udobna oblačila, ki naj ne bodo stisnjena v pasu.
- Če imate preveliko telesno težo, jo poskusite zmanjšati.
Če pa še to ne pomaga, pa posežemo po zdravilih za lajšanje zgage. Vendar preden se odločimo za samozdravljenje moramo izključiti možne resne vzroke težav (razjeda na želodcu, želodčni rak).
Za lajšanje težav z zgago in dispepsijo lahko uporabljamo antacide, zaviralce protonske črpalke in antagoniste H2 receptorjev, ki so na voljo v lekarnah brez recepta.
Antacidi zmanjšajo kislost že izločene kisline. Zaviralci protonske črpalke in antagonisti H2 receptorjev pa delujejo tako, da zmanjšujejo izločanje kisline. Antacidi delujejo hitreje, v nekaj minutah, saj neposredno nevtralizirajo že prisotno kislino v želodcu. Zaviralci protonske črpalke in antagonisti H2 receptorjev pa zmanjšujejo nastajanje kisline v želodcu, zato učinek nastopi pozneje, je pa dolgotrajnejši.
- Antacidi (Rupurut, Gastal, Rutacid,Renni)
Kako delujejo? Nevtralizirajo kislino v želodcu, tako da je manj kisline, ki bi se vračala v požiralnik.
- kratek čas delovanja
- jemanje večkrat na dan
Antacidi ponujajo hitro lajšanje simptomov – delujejo v nekaj minutah. Vendar pa je njihov čas delovanja zelo kratek. Primerni so, kadar se simptomi zelo redko pojavljajo. Hitro se izločijo iz želodca (po 20 do 40 minutah) in kislina se nato znova nabira. Če jih vzamemo 1 uro po obroku, lahko največ 3 ure nevtralizirajo kislino. Zato je potrebno pogosto jemanje, 4- do 5-krat na dan.
- Antagonisti H2 receptorjev (Ranital S)
Kako delujejo? Zaviralci (blokatorji) receptorjev H2 zavirajo izločanje kisline v parietalnih celicah (celicah, ki izločajo kislino) v želodcu.
- delovanje do 12 ur
- jemanje dvakrat na dan
- razvoj tolerance
Simptome olajšajo v pol ure ali v 1 uri. Preprečevanje izločanja želodčne kisline traja 6 do 12 ur, zato je treba jemati 2 tableti na dan. Učinkoviteje zavirajo bazalno in nočno izločanje kisline kot pa izločanje, povzročeno s hrano. Na splošno so varni in brez interakcij.
- Zaviralci protonske črpalke (Nolpaza control, Acistop, Contrloc control)
Kako delujejo? Zaviralci protonske črpalke se vežejo neposredno na H+/K+ATP-azo (protonsko črpalko) in zavirajo črpanje ionov H+ v želodec (zato ime zaviralci protonske črpalke). ZPČ so učinkovitejši od zaviralcev receptorjev H2 in izločanje kisline zavirajo za dalj časa.
- dolgotrajno delovanje – nadzor želodčne kisline do 24 ur
- jemanje enkrat na dan
- manjša verjetnost večtedenskega pojavljanja simptomov
Niso namenjeni za takojšnjo lajšanje simptomov, vendar pa z 1 tableto na dan zagotavljajo dolgotrajno lajšanje simptomov. Zavirajo vse faze izločanja kisline (bazalno, nočno in odvisno od hrane) in kar 24 ur preprečujejo izločanje želodčne kisline. Primerni so za bolnike s pogostimi simptomi. Močno olajšanje se lahko pojavi že po 1 dnevu zdravljenja, vsekakor pa po 2 do 3 dneh.