Aktualno

Ob 20. dnevu slovenskih lekarn bolje spoznajmo tarčna zdravila

Tarčna zdravila omogočajo bolj natančno in selektivno zdravljenje tudi najtežjih bolezni.

V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 16 tisoč oseb. Približno 10 % Slovencev ima eno od revmatičnih bolezni, z migreno se jih bori okrog 12 %, z astmo pa okrog 15 %. Gre za zahtevna bolezenska stanja, ki zahtevajo kompleksno zdravljenje. To je precej bolj učinkovito s tarčnimi zdravili. Gre za nov in sodoben pristop k zdravljenju različnih bolezni, ki je tudi tema 20. dneva slovenskih lekarn, ki ga ta četrtek, 26. septembra, organizirata Slovensko farmacevtsko društvo in Lekarniška zbornica Slovenije. V knjižici z naslovom »O pravilni in varni uporabi zdravil: Tarčna zdravila«, ki jo izda Sekcija farmacevtov javnih lekarn pri Slovenskem farmacevtskem društvu, je skupek preverjenih informacij o zdravljenju s tarčnimi zdravili. »Pri zdravljenju s tarčnimi zdravili govorimo o personalizirani medicini oziroma načinu zdravljenja, ki je najbolj primerno za določenega bolnika. Glavni prednosti zdravljenja s tarčnimi zdravili sta natančnost in selektivnost, pomembno prednost pa predstavlja tudi prilagajanje odmerkov zdravil glede na aktivnost bolezni,« poudarja predsednica Lekarniške zbornice Slovenije mag. Darja Potočnik Benčič. Knjižice bodo obiskovalci prejemali v lekarni, lekarniški strokovni delavci jim bodo na voljo tudi za dodatne informacije. Spletno različico knjižice najdete na povezavi.

Širok razpon možnosti za zdravljenje

Tarčna zdravila so pogost način zdravljenja raka, zdravljenja vnetnih bolezni, kot so revmatoidni artritis, kronična vnetna črevesna bolezen, astma, luskavica, pa tudi  hiperholesterolemije, osteoporoze, multiple skleroze in migrene. Vsako leto v klinično preizkušanje in prakso prihajajo nova tarčna zdravila, ki še širijo razpon možnosti za zdravljenje. Tarčna zdravila se običajno predpišejo bolnikom z resnimi bolezenskimi stanji in kadar s standardnim zdravljenjem ne dosežemo zazdravitve bolezni ali izboljšanja zdravstvenega stanja. V Sloveniji imamo natančno izdelana merila, kdaj je zdravljenje s tarčnimi zdravili primerno.  »Ob predpisu in izdaji tarčnih zdravil pacienti prejmejo natančne napotke s strani zdravnika in farmacevta o ravnanju z njimi, odmerjanju, načinu aplikacije in ukrepih ob pojavu neželenih učinkov. Pacientom je v lekarni na voljo tudi storitev pregled uporabe zdravil, kjer se v pogovoru s farmacevtom pogovorijo o pravilnem jemanju zdravil.« je povedala predsednica Sekcije farmacevtov javnih lekarn pri Slovenskem farmacevtskem društvu Maša Koritnik Zadravec. Pomembno je, da pacienti redno uporabljajo zdravila ter pravočasno obiščejo zdravnika za nov predpis recepta in pravočasno naročijo zdravila v lekarni.

Uspešnost zdravljenja se razlikuje od posameznika do posameznika

V knjižici, ki je dostopna v lekarni, so tudi informacije o poteku zdravljenja s tarčnimi zdravili. Uspešnost se od posameznika do posameznika razlikuje, saj niso vsa tarčna zdravila primerna za vse. Učinkovitost je odvisna od stopnje napredovanja bolezni, fiziološkega stanja bolnika in njegove genske zasnove. »Zdravila za tarčno zdravljenje se delijo v dve skupini, in sicer na terapevtska monoklonska protitelesa in majhne molekule za tarčno zdravljenje. Majhne molekule so na voljo v obliki tablet ali kapsul, ki jih bolniki jemljejo doma. Monoklonska protitelesa pa daje zdravstveno osebje v bolnišnici ali kliniki preko infuzij ali injekcij ob točno določenih časih. Nekatera od teh zdravil so tudi v obliki, ki omogoča, da si jih bolnik sam aplicira doma, ko je ustrezno poučen,« pojasnjuje Maša Koritnik Zadravec. Samoaplikacija teh zdravil omogoča večjo prilagodljivost, nižje stroške in manjšo obremenitev za bolnike in zdravstveno osebje. Uspešnost zdravljenja ocenjuje zdravnik pri ambulantnem pregledu na podlagi kliničnega pregleda in simptomov. Redno klinično in laboratorijsko spremljanje je ključnega pomena za oceno odziva na zdravljenje ter tudi za zgodnje odkrivanje morebitnega nesodelovanja pri zdravljenju z zdravili, odpornosti proti njemu ali odpovedi zdravljenja.

To sredo oziroma dan pred 20. dnevom slovenskih lekarn obeležujemo svetovni dan farmacevtov pod geslom »Farmacevti. Izpolnjevanje svetovnih zdravstvenih potreb«. Farmacevti so pomemben segment zdravstvenega varstva, pogosto predstavljajo prvi stik pacienta z zdravstvenim delavcem in pacientom pomagajo razrešiti številne zdravstvene težave.

Več...

Podobni članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button
Close
Close