Kako se obvarovati pred komarji?

Komarji so majhni insekti, ki so razširjeni po vsem svetu. Njihovi majhni a srbeči piki pa ne prinašajo samo neprijetnosti, temveč tudi tveganje za prenos okužb. Komarji so znani prenašalci številnih nevarnih bolezni kot so vročica Zahodnega Nila, malarija, denga, rumena mrzlica in okužbe z virusom Zika. Zato je pomembno, da se pred njimi ustrezno zaščitimo.
Število komarjev in njihovih pikov lahko zmanjšamo s preventivnimi ukrepi, kot so:
- Odstranjevanje stoječe vode iz svojega okolja (npr. izpraznimo posode za zalivanje, izpraznimo podstavke od rož, odmašimo zamašene žlebove, vzdržujemo bazene in vodnjake), saj s tem zmanjšamo možnost za razmnoževanje komarjev.
- Nošenje oblačil z dolgimi rokavi in hlačnicami, da zmanjšamo izpostavljenost kože.
- Izogibanje zadrževanja na prostem, ko je aktivnost komarjev največja (zjutraj in pozno popoldan/zvečer).
- Uporaba komarnikov za preprečevanje vstopa komarjem v notranje prostore.
- Uporaba repelentov, ki nas varujejo pred piki komarjev.
V lekarni so na voljo različni repelenti, ki so lahko rastlinskega izvora ali pa vsebujejo kemično spojino DEET. Ta deluje tako, da moti receptorje komarjev, s katerimi zaznavajo naš vonj. Zaradi tega nas ne morejo locirati, kar zmanjša verjetnost za pike. Repelenti, ki vsebujejo višjo koncentracijo DEET-a običajno zagotavljajo daljšo zaščito. Če želimo izdelek, katerega učinek bo trajal približno 5 – 8 ur, potem izberemo tistega, ki vsebuje 20-30% DEET-a. Trajanje zaščite pa se lahko skrajša ob brisanju ali spiranju kože (npr. plavanje, dež).
DEET ni primeren za dojenčke, zato pri njih uporabljamo repelente, ki vsebujejo sestavine naravnega izvora, kot so eterično olje citronele, limonske trave, sivke, melise, cedre in neemovo olje.

Repelente nanašamo le na izpostavljene dele kože in na oblačila, nikoli pa na oči, rane, vneto kožo, v usta ali ušesa. Če uporabljamo zaščitna sredstva za sončenje ali druge kozmetične izdelke, jih nanesemo najprej, repelent pa uporabimo na koncu. Da zagotovimo njihovo učinkovitost jih je potrebno nanašati dovolj pogosto.
Kljub uporabi repelentov pa se je težko popolnoma izogniti piku komarja, ki povzroči nastanek rdečice, majhne okrogle otekline in nadležne srbečice. Za lajšanje simptomov lahko mesto pika namažemo s hladilnim gelom iz aloe vere, uporabimo izdelke z dimetindenijevim maleatom ali rastlinske pripravke iz ognjiča, sivke, arnike in kamilice.